PROTOKÓŁ Nr VI/2015

z przebiegu VI Sesji Rady Gminy Jaraczewo

odbytej w dniu 28 maja 2015 r. w godz. od 9.00 do 12.03

w sali sesyjnej Urzędu Gminy Jaraczewo

 

 

W obradach uczestniczyli:

 

- radni Rady Gminy Jaraczewo                                    - zg. z załączoną listą obecności

- Wójt Gminy                                                             - Dariusz Strugała

- zastępca Wójta Gminy                                              - Stanisław Andrzejczak

- Sekretarza Gminy                                                     - Olga Kaczmarek

- Skarbnik Gminy                                                       - Zofia Jankowska

- radca prawny                                                           - Marianna Frąckowiak

- kierownicy referatów i jedn. Organizacyjnych            - zg. z załączoną listą obecności

-  Sołtysi Gminy Jaraczewo                                         - zg. z załącz\oną listą obecności

- Prezes Zarządu Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Woj. Wlkp – Halina Czabańska

- Dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu- Rejonowy Oddział w Ostrowie Wielkopolskim – Łukasz Kuroszczyk

- Kierownik WZMiUW Oddział Rejonowy  w Ostrowie Wlkp - Sekcja  w Jarocinie - Wojciech Regulski

- przedstawiciel firmy OX2 z Warszawy (elektrownie siłowe) – urbanista i architekt odpowiedzialny za projekt w Jaraczewie                         - Filip Sokołowski

Dziennikarz GAZETY JAROCIŃSKIEJ                     - Sebastian Matyszczak

 

Proponowany porządek obrad:

 

CZĘŚĆ I:

 

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.

2. Przyjęcie protokołu  z obrad V Sesji Rady Gminy.

3. Sprawozdanie z realizacji uchwał podjętych na V Sesji Rady Gminy.

4. Sprawozdanie z pracy Wójta w okresie międzysesyjnym.

5. Interpelacje i zapytania radnych.

6. Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy Jaraczewo za 2014 rok:

            a/ odczytanie uchwały Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Wójta Gminy sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za 2014 rok,

            b/ odczytanie uchwały Komisji rewizyjnej w sprawie wniosku o udzielenie Wójtowi Gminy Jaraczewo absolutorium za 2014 rok,

            c/ odczytanie uchwały Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu w sprawie wyrażenia opinii o wniosku Komisji Rewizyjnej,

            d/ dyskusja nad:  sprawozdaniem finansowym, sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy, informacją o stanie mienia Gminy,

            e/ podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu gminy Jaraczewo za rok 2014,

            f/ podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2014 rok.

 

 

 

 

CZĘŚĆ II:

 

7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian uchwały budżetowej na 2015 rok.

8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej prognozy Finansowej Gminy Jaraczewo na lata 2015 – 2022.

9. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia dla Komunalnego Zakładu Budżetowego w Jaraczewie stawek dotacji przedmiotowej do

10. Podjęcie uchwały w sprawie uznania skargi za bezzasadną.

11. Informacje o pracy w organach pozagminnych.

12. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

13. Wolne głosy.

14. Wnioski.

15. Zakończenie sesji.

 

 

CZĘŚĆ I:

 

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.

 

            Zgodnie z art. 20 ust. 1 Statutu Gminy Jaraczewo, obrady VI Sesji Rady Gminy Jaraczewo otworzył Przewodniczący Rady Roman Skrzypczak.

Na podstawie listy obecności stwierdził, że na ustawowy stan 15 radnych w sesji uczestniczy 15 radnych.

Powitał obecnych na sali i rozpoczął obrady.   

            Przed przystąpieniem do punktu 2,  na pytanie Przewodniczącego Rady - czy są uwagi do proponowanego porządku obrad, który radni otrzymali z zawiadomieniem o sesji lub wnioski o zmianę tego porządku, radni nie wnieśli żadnych uwag.

            Natomiast Wójt zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku obrad dodatkowego punktu  w brzmieniu „7. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującego obszary położone w części miejscowości Gola, Jaraczewo, Wojciechowo, Łowęcice, Cerekwica, Nosków, Parzęczew, Rusko, Strzyżewko, Suchorzewko, w gminie Jaraczewo”

            Wobec braku uwag Rada Gminy przystąpiła do głosowania nad wnioskiem zgłoszonym przez Wójta Gminy.

            Po przeprowadzonym głosowaniu stwierdzono, że „za” przyjęciem wniosku głosowało 15 radnych (ustawowy stan 15 radnych). Wniosek został przyjęty jednogłośnie.

            Po zmianach punkt 7. proponowanego porządku jest punktem 8 a kolejne  o jedną cyfrę wyżej.

 

2. Przyjęcie protokołu z obrad V Sesji Rady Gminy.

 

            Przewodniczący Rady stwierdził, że radni przed sesją mieli możliwość zapoznania się z protokołem  i zwrócił się do Sekretarza rady o wypowiedź do sporządzonego protokołu.

Sekretarz rady Joanna Koźlik poinformowała, że po zapoznaniu się z protokołem z obrad V sesji odbytej w dniu 30 kwietnia 2015 r. nie wnosi uwag. Radni również nie wnieśli uwag.

            Wobec braku uwag Rada Gminy przystąpiła do głosowania.

Po przeprowadzonym głosowaniu stwierdzono, że       w głosowaniu brało udział 15 radnych i 15 radnych głosowało „za” przyjęciem protokołu- bez czytania.

 

 

 

3.  Sprawozdanie z realizacji uchwał podjętych na V Sesji Rady Gminy Jaraczewo.

 

            Na prośbę Przewodniczącego Rady, sprawozdanie z realizacji uchwał  podjętych na V sesji w dniu 30 kwietnia 2015 r., stanowiące załącznik do niniejszego protokołu złożył Zastępca Wójta Stanisław Andrzejczak.

Wobec braku uwag przewodniczący Rady uznał sprawozdanie za przyjęte.

 

4. Sprawozdanie z pracy Wójta w okresie międzysesyjnym.

                       

            Sprawozdanie stanowiące załącznik do protokołu złożył Wójt Gminy. W sprawozdaniu zostały omówione wydane zarządzenie w okresie międzysesyjnym, przygotowane projekty uchwał.

Ponadto Wójt poinformował, że w dniu 27 maja wraz z radnymi Romanem Skrzypczakiem Romanem Matuszakiem, Iloną Smolarek, Tomasz Twardowski, Sławomirem Gruchałą, sołtysem wsi Gola Bartoszem Banaszakiem oraz Eugeniuszem Tyrakowskim uczestniczyli w spotkaniu z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na zaproszenie z okazji 25 lecia samorządu. Spotkanie miało miejsce w Warszawie w Pałacu Prezydenckim.

Natomiast w dniu 20 maja nastąpiło uroczyste przekazanie do eksploatacji zbiornika wodnego w Jaraczewie. I w tym miejscu Wójt  w skrócie  przedstawił  historię  planowanej budowy tego zbiornika, a następnie oddał głos dyrektorowi Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych  Oddział w Ostrowie Wielkopolskim Panu Łukaszowi Kuroszczykowi celem przedstawienia realizacji tej inwestycji. Zbiornik powstał na rzece Obrze na powierzchni 49,70 ha. Finansowany był z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w perspektywie finansowej 2007-2014. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki decyzji Marszałka Województwa Wielkopolskiego z dnia 19 marca 2014 o dofinansowaniu tego zadania. Całkowity koszt wyniósł 12.793.655,79 zł.

W czerwcu 2010 r. została wydana pozytywna decyzja środowiskowa przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. 30 maja 2013 r. po postępowaniu przetargowym została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji. Ostatnią ważną decyzją dotyczącą zbiornika było pozwolenie na użytkowanie, wydane 18 maja 2015 r.  Podstawowe cele, które ma spełniać zbiornik to: przechwycenie fali powodziowej, magazynowanie wody w celach rolniczych, wyrównanie przepływów wód celem zagwarantowania możliwości poboru wód do celów komunalnych, rekreacja. Podstawowe parametry zbiornika to:

- maksymalny poziom piętrzenia 105 m,

- maksymalna pojemność 995,50 m3

- maksymalna powierzchnia zalewu 41 ha,

-średnia głębokość 1,64

- długość całkowita zapory czołowej 364 m.

W czasie budowy zbiornika usunięto ok 1370 drzew. W zamian zasadzone zostało 1740 drzew.

Został również wyświetlony film, ukazujący nowy zbiornik retencyjny.

Radny Sławomir Gruchała zwrócił się z pytaniem czy jest planowana odbudowa i odnowienie koryta rzeki Obry w miejscowości Strzyżewko.

Pan dyrektor Kuroszczyk poinformował, że w nowej perspektywie finansowej jeszcze nie pojawiły się środki na odbudowę lub przebudowę rzek. Istnieje jednak możliwość konserwacji rzeki ze środków własnych, możliwe że jeszcze w tym roku.

            Radny Edmund Kowalczyk zadał pytanie o pojemność zbiornika retencyjnego, oraz o to czy pewne jest, że w 2016 r. będzie on już napełniony wodą na takim poziomie jakim się zakłada.

Pan dyrektor Kuroszczyk odpowiedział, że jeśli nie wydarzą się żadne nieprzewidziane sytuacje, awarie, czy załamania pogody, to w 2016 r. zbiornik powinien być napełniony wodą do takiego poziomu jaki jest przewidziany.

            Pani radna Renata Roszak zapytała jaką głębokość będzie miała mniejsza część zbiornika znajdująca się w Wojciechowie i czy będzie ona wymagała czyszczenia.

Pan dyrektor wyjaśnił, że ilość „ładunku” pojawiającego się z rzeki jest zależny od wielkości przepływu w danym okresie. W każdym zbiorniki co pewien czas prowadzone są prace mające na celu oczyszczenie. W przypadku Obry i zbiornika retencyjnego przewiduje się takie prace co 5 lat.

            Sołtys wsi Gola poruszył temat mostu na Czarnym Rowie, który mimo remontu 2 lata temu, obecnie grozi zawaleniem i stwarza realne niebezpieczeństwo. Powodem obecnego stanu mostu, jest zbyt duża jego eksploatacja przez ciężki sprzęt wykorzystywany do prac w trakcie oczyszczania kanału Czarnego Rowu Odczytał również pismo z apelem o interwencje w tej sprawie i przekazał je Panu dyrektorowi Kuroszczykowi. Drugą sprawą jest osunięta skarpa na odcinku ok 200m rowu, zmniejszając ciek wody miejscami nawet do 0,50 m.

Dyrektor Kuroszczyk odnosząc się do spraw poruszonych przez Sołtysa Goli wyjaśnił, że most, o którym mowa ma swojego administratora i nie jest on ujęty w ewidencji prowadzonej przez WZMiUW. W odniesieniu do osunięcia się skarpy, to należy wziąć pod uwagę, że są to tereny o podłożu torfiastym, a są też pewne rzeczy które wykonuje się po inwestycji. W tym przypadku musi upłynąć pewien czas na ustabilizowanie się gruntu po wykonanych pracach i wtedy będzie można poprawić miejsca, które uległy deformacji.

Sołtys Goli stwierdził, że to dyrektor Kuroszczyk odpowiada za to, że wykonawca przejeżdżał ciężkim sprzętem przez ten most, niszcząc go przy tym. Sytuacja ta była również zgłaszana do dyrektora WZMiUW jednak nikt nie pojawił się na miejscu by interweniować u wykonawcy.

            Pani Sołtys Wojciechowa poprosiła o odpowiedź na pytanie czy wzdłuż drogi z Wojciechowa do Łukaszewa będą wykopane rowy, do odprowadzania wody deszczowej. Ponieważ wcześniej komisja składająca się z przedstawicieli inwestora (budującego zbiornik), Urzędu Gminy Jaraczewo i Powiatu Jarocińskiego podjęła decyzję, że prace takie będą wykonane, jednak mimo upływu czasu nie zostały rozpoczęte.

Dyrektor Kuroszczyk wyjaśnił, że droga przy której miałby powstać rów jest w administracji powiatu i nie ma możliwości by inny organ wykonał tą inwestycje.

 

5. Interpelacje i zapytania radnych.

 

            Radna Ilona Smolarek poprosiła by na placu zabaw przy ulicy Topolowej zamontowane zostały ławki oraz kosze na śmieci.

Kolejną sprawą jest już kilkukrotnie poruszana kwestia naprawy części drogi na ulicy Golskiej, która poważnie zagraża bezpieczeństwu.

 

6. Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy Jaraczewo za 2014 rok:

 

            a/ odczytanie uchwały Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Wójta Gminy sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za 2014 rok;

 

Na prośbę Przewodniczącego Rad, tekst Uchwały Nr SO-0954/56/4/Ka/2015 z dnia 28 kwietnia 2015 r.  Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunko0wej w Poznaniu został w całości odczytany  przez Skarbnika Gminy Panią Zofię Jankowską (uchwała wyświetlona a ekranie).

Regionalna Izba Obrachunkowa w powyższej uchwale wyraziła pozytywną opinie o przedłożonym przez Wójta Gminy sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2014 rok.

            Nie zgłoszono uwag.   

 

            b/ odczytanie uchwały Komisji Rewizyjnej w sprawie wniosku o udzielenie Wójtowi Gminy Jaraczewo absolutorium za 2014 rok;

 

            O odczytanie uchwały Nr 1/2015 Komisji Rewizyjnej z dnia 5 maja 2015 r. w sprawie wniosku o udzielenie Wójtowi Gminy absolutorium z tytułu wykonania budżetu  za 2014 rok, Przewodniczący Rady zwrócił się do przewodniczącego Komisji Sławomira Gruchały. Tekst uchwały został odczytany w całości (wyświetlony na ekranie).

Komisja Rewizyjna jednogłośnie wnioskowała do Rady Gminy o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Jaraczewo.

            Nie zgłoszono żadnych uwag.

 

            c/ odczytanie uchwały Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu w sprawie wyrażenia opinii o wniosku Komisji Rewizyjnej;

 

            Tekst uchwały Nr SO-0955/10/4/Ka/2015 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej  z dnia 13 maja 2015 r.  został odczytany w całości przez wiceprzewodniczącego rady Romana Matuszaka. (uchwała wyświetlona na ekranie).

Skład Orzekający RIO w powyższej uchwale wyraził opinię iż wniosek Komisji Rewizyjnej  w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy absolutorium za 2014 rok został sporządzony zgodnie z wymogami prawa i jest uzasadniony.

            Nie zgłoszono żadnych uwag.

 

            d/ dyskusja nad: sprawozdaniem finansowym, sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy, informacją o stanie mienia Gminy;

 

            Przewodniczący Rady poinformował  zebranych, że dyskusja nad  poszczególnymi sprawozdaniami była przedmiotem posiedzeń poszczególnych Komisji Rady Gminy i zwrócił się do przewodniczących  Komisji  o odczytanie  wypracowanych stanowisk w imieniu Komisji.

            Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Rozwoju Gospodarczego, Budżetu, Handlu i Usług poinformował, że sprawozdanie z wykonania budżetu, sprawozdanie finansowe oraz informację o stanie mienia Komisja szczegółowo przeanalizowała na posiedzeniach w dniach 16 i 21 kwietnia br. i odczytał stanowisko Komisji stanowiące załącznik do  protokołu. Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała  przedłożone sprawozdania.

            Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych poinformowała, że przedłożone sprawozdania z wykonania budżetu gminy Jaraczewo, informację o stanie mienia gminnego oraz opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o przedłożonym przez Wójta Gminy sprawozdaniu z wykonania budżetu, Komisja przeanalizowała na swych posiedzeniach w dniu 23 i 20 kwietnia br., a następnie odczytała stanowisko Komisji stanowiące załącznik do protokołu. Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała przedłożone sprawozdania.

           

            e/ podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu gminy Jaraczewo za rok 2014;

 

            Tekst projektu niniejszej uchwały (wyświetlony na ekranie) odczytał Wiceprzewodniczący Rady Roman Matuszak.

Wobec braku uwag Rada Gminy przystąpiła do głosowania nad projektem powyższej uchwały.

Po przeprowadzonym głosowaniu stwierdzono, że w głosowaniu brało udział 15 radnych (ustawowy stan 15 radnych) i 15 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały. Uchwała Nr VI/39/2015 stanowi załącznik do protokołu. 

 

            f/ podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2014 rok;

 

            Tekst projektu niniejszej uchwały (wyświetlony na ekranie) odczytał Wiceprzewodniczący Rady Roman Matuszak.

Wobec braku uwag Rada Gminy przystąpiła do głosowania nad projektem powyższej uchwały.

Po przeprowadzonym głosowaniu stwierdzono, że w głosowaniu brało udział 15 radnych (ustawowy stan 15 radnych) i 15 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały. Uchwała Nr VI/40/2015 stanowi załącznik do protokołu.

 

            Wójt Gminy Dariusz Strugała, podziękował Radzie za udzielenie absolutorium. Szczególne słowa wdzięczności skierował do Rady poprzedniej kadencji, która ten budżet uchwaliła, oraz do sołtysów.

Podziękował również dyrektorom jednostek, kierownikom i pracownikom Urzędu Gminy, ponieważ jak zaznaczył, wykonanie budżetu zależy od dobrej współpracy wszystkich wyżej wymienionych.

 

7. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującego obszary położone w części miejscowości Gola, Jaraczewo, Wojciechowo, Łowęcice, Cerekwica, Nosków, Parzęczew, Rusko, Strzyżewko, Suchorzewko, w gminie Jaraczewo.

 

            Powyższy projekt uchwały Komisja Rolnictwa Rozwoju Gospodarczego, Budżetu, Handlu i Usług, na posiedzeniu połączonych komisji, w dniu 25 maja 2015 r. przeanalizowała szczegółowo i zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie.

            Powyższy projekt uchwały Komisja Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych, na posiedzeniu połączonych komisji, w dniu 25 maja 2015 r. przeanalizowała szczegółowo i zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie.

            Powyższy projekt uchwały Komisja Rewizyjna, na posiedzeniu połączonych komisji, w dniu 25 maja 2015 r. przeanalizowała szczegółowo i nie wniosła żadnych uwag.

Po przeprowadzonym głosowaniu stwierdzono, że w głosowaniu brało udział 15 radnych (ustawowy stan 15 radnych), 15  radnych głosowało „za” podjęciem uchwały. Uchwała Nr VI/41/2015 stanowi załącznik do protokołu

Radny Roman Matuszak złożył oficjalny wniosek o wyjazd radnych do Gizałek, aby przyjrzeć się funkcjonowaniu istniejących tam farm wiatrowych.

            Przedstawiciel inwestora zadeklarował, że może pomóc w zorganizowaniu takiego wyjazdu, w celu zapoznania się funkcjonowaniem elektrowni wiatrowych, oraz przeprowadzeniu rozmowy z wójtem danej gminy na temat ewentualnych korzyści lub strat wynikających z tych instalacji.

            Pani radna Ilona Smolarek, wyraziła słowa zadowolenia z podjęcia uchwały przez Radę. Zwróciła również uwagę, na dwa pozytywne aspekty wynikające z tego faktu: ekologiczny i finansowy, który na długie lata dla Gminy zapewni stały przychód.

 

8. Podjęcie uchwały w sprawie zmian uchwały budżetowej na 2015 rok.

 

            Powyższy projekt uchwały Komisja Rolnictwa Rozwoju Gospodarczego, Budżetu, Handlu i Usług, na posiedzeniu połączonych komisji, w dniu 25 maja 2015 r. przeanalizowała szczegółowo i zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie.

            Powyższy projekt uchwały Komisja Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych, na posiedzeniu połączonych komisji, w dniu 25 maja 2015 r. przeanalizowała szczegółowo i zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie.

            Powyższy projekt uchwały Komisja Rewizyjna, na posiedzeniu połączonych komisji, w dniu 25 maja 2015 r. przeanalizowała szczegółowo i nie wniosła żadnych uwag.

            Po przeprowadzonym głosowaniu stwierdzono, że w głosowaniu brało udział 15 radnych (ustawowy stan 15 radnych), 15  radnych głosowało „za” podjęciem uchwały. Uchwała Nr  VI/42/2015 stanowi załącznik do protokołu

           

9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Jaraczewo na lata 2015 – 2022.

 

Powyższy projekt uchwały Komisja Rolnictwa Rozwoju Gospodarczego, Budżetu, Handlu i Usług, na posiedzeniu połączonych komisji, w dniu 25 maja 2015 r. przeanalizowała szczegółowo i zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie.

            Powyższy projekt uchwały Komisja Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych, na posiedzeniu połączonych komisji, w dniu 25 maja 2015 r. przeanalizowała szczegółowo i zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie.

            Powyższy projekt uchwały Komisja Rewizyjna, na posiedzeniu połączonych komisji, w dniu 25 maja 2015 r. przeanalizowała szczegółowo i nie wniosła żadnych uwag.

           

Po przeprowadzonym głosowaniu stwierdzono, że w głosowaniu brało udział 15 radnych (ustawowy stan 15 radnych), 15  radnych głosowało „za” podjęciem uchwały. Uchwała Nr VI/43/201  stanowi załącznik do protokołu

 

10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia dla Komunalnego Zakładu Budżetowego                   w Jaraczewie stawek dotacji przedmiotowej do 1 m3 ścieków.

 

Powyższy projekt uchwały Komisja Rolnictwa Rozwoju Gospodarczego, Budżetu, Handlu i Usług, na posiedzeniu połączonych komisji, w dniu 25 maja 2015 r. przeanalizowała szczegółowo i zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie.

            Powyższy projekt uchwały Komisja Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych, na posiedzeniu połączonych komisji, w dniu 25 maja 2015 r. przeanalizowała szczegółowo i zaopiniowała większością głosów pozytywnie.

            Powyższy projekt uchwały Komisja Rewizyjna, na posiedzeniu połączonych komisji, w dniu 25 maja 2015 r. przeanalizowała szczegółowo i nie wniosła żadnych uwag.

            Rada Gminy przystąpiła do głosowania nad projektem powyższej uchwały (wyświetlony na ekranie).

Radny Edmund Kowalczyk wyjaśnił, że jego głos przeciwko, spowodowany jest tym, że sieć kanalizacyjna jest budowana z budżetu, na który składają się podatki wszystkich mieszkańców, a poszkodowane są te osoby gdzie jeszcze nie wybudowano sieci kanalizacyjnej, ponieważ wywóz ścieków jest droższy niż odprowadzanie ich do sieci.

Po przeprowadzonym głosowaniu stwierdzono, że w głosowaniu brało udział 15 radnych (ustawowy stan 15 radnych), 14  radnych głosowało „za” podjęciem uchwały, 1 głos „przeciwny” (radnego Edmunda Kowalczyka). Uchwała Nr VI/44/2015 stanowi załącznik do protokołu.

                       

 

11. Podjęcie uchwały w sprawie uznania skargi za bezzasadną.

 

            Powyższy projekt uchwały Komisja Rolnictwa Rozwoju Gospodarczego, Budżetu, Handlu i Usług, na posiedzeniu połączonych komisji, w dniu 25 maja 2015 r. przeanalizowała szczegółowo i większością głosów przychyliła się do stanowiska Komisji Rewizyjnej w sprawie uznania skargi za bezzasadną .

            Powyższy projekt uchwały Komisja Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych, na posiedzeniu połączonych komisji, w dniu 25 maja 2015 r. przeanalizowała szczegółowo i jednogłośnie przychyliła się do stanowiska Komisji Rewizyjnej w sprawie uznania skargi za bezzasadną.

            Po przeprowadzonym głosowaniu stwierdzono, że w głosowaniu brało udział 15 radnych (ustawowy stan 15 radnych), 14  radnych głosowało „za” podjęciem uchwały, 1 głos „wstrzymujący się” (radnego Tadeusza Pery). Uchwała Nr VI/45/2015 stanowi załącznik do protokołu.               

 

12. Informacje o pracy w organach pozagminnych.

 

            Brak informacji.

 

 

13. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

 

            Odpowiadając na interpelacje radnej Ilony Smolarek, Pan Wiesław Kosturkiewicz poinformował, że w najbliższych dniach zostanie poruszony temat koszy do śmieci na placach zabaw.

Natomiast w kwestii remontu odcinka drogi na ulicy Golskiej to prace mają zostać wykonane pomiędzy 8 a12 czerwca.

Radna Ilona Smolarek zwróciła uwagę również, na to, że na wysokości wjazdu do piekarni na ulicy Golskiej jest kolejny uskok w jezdni. Podziękowała również za natychmiastową naprawę po zgłoszeniu przez mieszkańca, jednego ze sprzętów na placu zabaw przy ulicy Topolowej.

 

14. Wolne głosy.

 

            Zastępca Wójta Stanisław Andrzejczak poinformował, że 31 grudnia 2015 r. upływa kadencja ławników sądowych. Najpóźniej w miesiącu październiku Rada Gminy musi wybrać uchwałą przedstawicieli z naszej Gminy.  Zgodnie z pismem prezesa Sądu Okręgowego w Kaliszu Rada musi wskazać 4 osoby, do Sądu Rejonowego w Jarocinie. Przedstawił również kryteria jakie musi spełniać kandydat.

            Radny Stefan Pawlak poprosił o informacje na temat już wcześniej przez niego poruszany, dotyczący postawienia lampy przy drodze z Noskowa w kierunku Pogorzeli.

Zapytał również, jaka firma zajmowała się łataniem ubytków w jezdniach, ponieważ praca była wykonana bardzo nierzetelnie, np. ubijano masę za pomocą pojazdów jednośladowych.

            Radny Edmund Kowalczyk zapytał w o lokalizacje miejsca w Noskowie gdzie mają być wytyczone działki budowlane i drogi dojazdowe.

            Pani Sołtys Ruska poinformowała, że mieszkaniec Ruska przesłał list do Przewodniczącego Rady Gminy, w którym przypomina się o proteście mieszkańców Ruska i Cerekwicy w 2013 r. oraz prosi o przedstawienie wszystkim członkom Rady informacji na temat oddziaływania elektrowni wiatrowych na otoczenie.

            Wójt Gminy Dariusz Strugała, poprosił Panią Sołtys Ruska, o doprecyzowanie charakteru swojej wypowiedzi. Czy jest to informacja, powiadomienie bądź wniosek.

            Pani Sołtys odpowiedziała, że odczytała list przesłany przez wyborców, jako reprezentant wsi, dołączając się również do apelu i obaw o szkodliwy wpływ elektrowni wiatrowych na otoczenie.

            Wójt Gminy Dariusz Strugała wyjaśnił, że nie ma jeszcze w Gminie wyznaczonego ani jednego miejsca, gdzie miałaby zostać wybudowana elektrownia wiatrowa. W Studium jest zapis mówiący tylko, że nie może to być bliżej niż 500 m od zabudowy. Jednak dokładnie wskazanie miejsc pod budowę instalacji, będzie odbywało się dopiero na etapie tworzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gdzie każdy mieszkaniec będzie miał w określonym czasie prawo zgłaszania uwag. Kwestie uzasadnienia naukowego szkodliwości elektrowni wiatrowych wyjaśnią obiektywni eksperci w tej dziedzinie.  

 

15. Wnioski.

 

            Przewodniczący Rady Gminy Jaraczewo Pan Roman Skrzypczak złożył jak najlepsze życzenia pracownikom Urzędu Gminy z okazji dnia samorządowca.

Przy tej okazji złożył wniosek, o przyznanie dla pracowników Urzędu Gminy nagrody finansowej, za rzetelne wykonywanie swoich obowiązków.

            Radny Roman Matuszak uważa, że w związku z nieobecnością radnych powiatowych z naszej Gminy na spotkaniu z Panem Wójcikiem, właścicielem gospodarstwa rolnego w Rusku, nie interesują się oni sprawami Gminy Jaraczewo.

            Wójt Gminy zaproponował Radnym by obejrzeli stojącą na zewnątrz łódź ratunkową zakupiona przez Gminę.

 

16. Zakończenie sesji.

 

            W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady podziękował zebranym za udział w tych obradach i o godz. 12.03 zakończył VI Sesję Rady Gminy Jaraczewo.

 

 

Jaraczewo, dnia 01 czerwca 2015 r.

 

 

Protokółował:

 Elżbieta Wyremblewska